Prawidłowy rozkład gniazdek elektrycznych to bardzo ważna kwestia w każdym domu. Warto zadbać o niego na etapach planowania, budowy i wykańczania wnętrz, by nie narażać się potem na niepotrzebne koszty. Pomimo że nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na szybkie i łatwe przenoszenie, to poprawne rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w domu pozwala unikać takich sytuacji. Praktyczne ułożenie gniazdek elektrycznych zapewnia komfort użytkowania, jak również zmniejsza szansę ich uszkodzenia. W artykule podpowiadamy, gdzie montować gniazdka elektryczne w poszczególnych domowych pomieszczeniach.

 

Rozkład gniazdek elektrycznych w salonie

 

Poczwórne gniazdko elektryczne jest powszechnie spotykanym wyborem w dużych salonach, gdzie idealnie spełnia swoją funkcję. Do podłączenia wszelkich urządzeń i sprzętów najczęściej wykorzystywane są:

  • gniazdo do telewizora — standardowe do podłączenia wtyczki, a dobrą opcją jest postawić na 2-3 gniazdka. Oprócz telewizora często podłącza się np. dekoder czy konsolę,
  • gniazdo RTV-SAT - służące do podłączenia radia, telewizora i anteny, które umożliwią odbieranie sygnału,
  • gniazdo internetowe — jest niezbędne do korzystania z Internetu po kablu, uzyskując tym samym o wiele większą prędkość połączenia.

Nowoczesne gniazdka elektryczne montuje się zazwyczaj w jednej dużej ramce ok. 30-40 cm nad podłogą.

 

Praktyczne ułożenie gniazdek elektrycznych w kuchni

 

W każdej kuchni znajduje się dużo sprzętu AGD, który wymaga podłączenia do prądu. Kontakty elektryczne, na których ułożenie warto zwrócić szczególną uwagę w tym pomieszczeniu to m.in.:

  • gniazdko do lodówki — najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go nie wyżej niż metr nad podłogą, co ogranicza ryzyko wyrwania kabla wychodzącego z agregatu znajdującego się w dolnej części lodówki,
  • gniazdko do okapu — przewód od okapu zazwyczaj jest stosunkowo krótki, więc gniazdko powinno być umieszczone w jego bezpośrednim sąsiedztwie,
  • gniazdko do piekarnika — ten sprzęt można podłączyć zarówno do zwykłego gniazdka wtykowego, jak i gniazda siłowego. Najlepiej umieścić je bezpośrednio za urządzeniem,
  • gniazdo siłowe do płyty indukcyjnej — najczęściej montuje się je na ścianie w miejscu, gdzie będzie podłączona indukcja,
  • gniazdko do zmywarki — nie można montować go na szerokości zmywarki bezpośredni za nią. Należy umieścić je po lewej lub prawej stronie sprzętu,
  • gniazdka codziennego użytku — są to kontakty elektryczne montowane najczęściej tuż nad blatem kuchennym lub wmontowane w blat, służące m.in. do czajnika, robota kuchennego, ekspresu do kawy itp.

Warto zadbać o montaż gniazdek elektrycznych w kuchni na wysokości co najmniej 30-40 cm od podłogi, co chroni je przed ewentualnym zalaniem.

 

Jak montować gniazdka elektryczne w łazience?

 

Należy zacząć od tego, że w przypadku kontaktów elektrycznych montowanych w łazience ważne jest nie tylko gdzie, ale i jakie konkretnie gniazdko elektryczne wybrać. Istotną rolę odgrywa tu symbol IP oznaczający ochronę przed dostaniem się do środka ciał obcych, a także wody. Kontakty umieszczone w łazience zabezpiecza specjalna zaślepka gniazda elektrycznego. W łazience najczęściej spotykane są takie instalacje elektryczne jak:

  • gniazdka do pralki/suszarki bębnowej, najlepiej podwójne,
  • gniazdko do suszarki do włosów, np. na ścianie przy toalecie,
  • gniazdko do szczoteczki do zębów, w pobliżu zlewu, lecz w bezpiecznej odległości.

Jak zatem poprawnie montować gniazdka elektryczne w łazience? Przyjmuje się, że powinny być montowane w ok. 60-centymetrowej odległości od źródła wody, by uniknąć ryzyka porażenia prądem.

Nasza internetowa hurtownia elektryczna oferuje bogaty wybór szeroko rozumianych instalacji elektrycznych. Dostępna tu aparatura elektryczna, to m.in.: wyłączniki i rozłączniki, przekaźniki, czujniki Balluff, podstawy bezpiecznikowe i wiele innych sprzętów renomowanych marek.